Akcesoria

Nowoczesne karnisze: ścienne i sufitowe

W przypadku nowoczesnego projektu pomieszczenia lub nowoczesnego wnętrza odpowiednie będą stalowe gzymsy lub ich całkowity brak Do nowoczesnego wystroju pokoju lub nowoczesnego wnętrza odpowiednie będą karnisze stalowe lub ich całkowity brak Karnisze sufitowe lub ścienne do zasłon już dawno przestały być tylko funkcjonalną częścią wnętrza, stając się samowystarczalnym detalem dekoracyjnym . Ale prostota projektu nie wszystkim się już podoba, wielu pragnie piękna i wdzięku nawet w tym elemencie wnętrza.

Gzyms sufitowy: przegląd

Karnisze sufitowe są wygodne nie tylko ze względu na ich montaż, ale przede wszystkim dlatego, że pozwalają na stworzenie ciekawych efektów wizualnych w pomieszczeniu. Gzymsy sufitowe mogą być kilku rodzajów.

Efekt unoszących się zasłon to jedna z technik projektowania, która umożliwia stworzenie gzymsu sufitowego Efekt unoszących się zasłon to jedna z technik projektowania, która umożliwia stworzenie gzymsu sufitowego

Rodzaje gzymsów sufitowych:

  • Plastikowy. Jego główne zalety to więcej niż przystępna cena i prosty montaż. Taki gzyms wykonany jest z polichlorku winylu i wygląda jak płyta, wzdłuż której umieszczone są rowki na haczyki. Jeśli gzyms jest jednorzędowy, można tam zawiesić tylko jedną zasłonę. Dwurzędowy jest odpowiedni dla typu „dzień / noc”, a trzyrzędowy jest używany, jeśli zdecydujesz się również zawiesić lambrekin. Haczyki w rowkach doskonale się ślizgają. Nowoczesne modele są dobre, ponieważ mają wbudowany napęd elektryczny, który sprawia, że ​​przesuwanie/otwieranie zasłon jest automatyczne.
  • Aluminium. Za tę cenę takie gzymsy oczywiście nie są tak demokratyczne jak plastikowe. Ale jakość jest oczywiście również wyższa. Ważne jest, aby takie gzymsy były w stanie wytrzymać duże obciążenia niż ich plastikowi „bracia”. W przypadku ciężkich zasłon zdecydowanie lepsze są karnisze aluminiowe. Podobnie jak w przypadku zasłon wielowarstwowych, jest to odpowiednia opcja. Aby przymocować taki trzymetrowy gzyms, musisz zrobić tylko trzy otwory w suficie. To wystarczy, aby siła była niezawodna..

Aluminiowa karnisz może być również jednorzędowa lub dwu-, trzyrzędowa Aluminiowa karnisz może być również jednorzędowa lub dwu-, trzyrzędowa

Nowy typ karniszy – elastyczne. Nawiasem mówiąc, są dobre nie tylko do okien. Szeroka gama ich zastosowań jest więcej niż atrakcyjna, w szczególności elastyczne gzymsy są dziś używane do strefowania przestrzeni. Często umieszcza się je nad wannami narożnymi, a zasłonę zawiesza się wzdłuż pożądanej ścieżki. Nie można również znaleźć lepszych takich gzymsów do obramowania obszaru kołyski.

Jak powiesić zasłonę na gzymsie sufitowym (wideo)

Gzymsy sufitowe we wnętrzu

Niektóre z najpopularniejszych gzymsów sufitowych, które organicznie wyglądają niemal w każdym wnętrzu, są okrągłe. Zazwyczaj taki karnisz zawiera również metalową szynę profilową, dzięki której można powiesić dodatkowy rząd zasłon lub tiulu.

Zasłony na okrągłym gzymsie na suficie są przymocowane haczykami na pierścieniach. W przypadku zasłon z oczkami i pętelkami haczyki oczywiście nie są używane. Jeśli zdecydujesz się zawiesić właśnie takie zasłony, potrzebujesz karnisza z otwartym uchwytem. Jeśli weźmiesz zamkniętą, będziesz musiał ją zdemontować, aby zdjąć zasłony..

We wnętrzu takie zasłony zajęły już swoją niszę - w przypadku salonu z dużym oknem jest to świetna opcja. We wnętrzu takie zasłony zajęły już swoją niszę – w przypadku salonu z dużym oknem jest to świetna opcja.

Jakie inne popularne gzymsy na suficie to bagietki. Składa się z paska bagietki i profilu. Pasek bagietki jest tak dobry we wnętrzu, że zamyka wszystkie mechanizmy z widzenia i służy jako rodzaj kontynuacji zasłon. Często gzymsy bagietkowe mają występy pod kątem 90 stopni, a zasłony, zasłaniając całkowicie okno, docierają w ten sposób do ściany..

Gzyms ścienny we wnętrzu (wideo)

Gzymsy sufitowe do kuchni

Gzymsy sufitowe nadają się również do kuchni. Ale w tym przypadku mają swoje własne cechy..

Cechy gzymsów sufitowych do kuchni:

  • Pozwalają ci zrobić pokój wizualnie wyższy. W przypadku małej kuchni doskonałym rozwiązaniem jest próba przymocowania gzymsu sufitowego i powieszenia lekkiej długiej zasłony. Kuchnia wizualnie się rozciągnie. Może to być szeroki lub wąski gzyms jednorzędowy. Ale jednorzędowe, jeśli mocno wiesz, że będzie używana tylko jedna zasłona.
  • Ponieważ gzyms montowany jest na suficie, wraz z zasłoną ukryje niektóre kosmetyczne niedoskonałości kuchni.
  • Jeśli chcesz ukryć haczyki na zasłony i inne elementy mocujące zamontuj szeroki gzyms z paskiem bagietki.
  • Izolacja cieplna. Zimą chcesz, aby zasłony w jak największym stopniu zakrywały okno kuchenne. Ale lepiej niż gzyms sufitowy, nie zrobi nic więcej. Okazuje się, że zimne powietrze „nie znajduje” pęknięć, żeby wczołgać się do pomieszczenia.

Jak widać gzyms sufitowy nadaje się również do kuchni. Ale jeśli zdecydujesz się udekorować okno, powiedzmy, w staromodny sposób, użyj gzymsu ściennego.

Przykłady gzymsów sufitowych (zdjęcie)

Okap na ścianie na zasłony: zalety widoku

Gzymsy ścienne to klasyka. Mogą być zaprojektowane w bardzo nietypowy sposób, gzymsy sufitowe mają mniej takich możliwości..

Cechy gzymsów ściennych:

  • Ich instalacja jest prosta;
  • Wytrzymują duże obciążenia;
  • Będą odpowiednie w każdym stylu wnętrza;
  • Zakres wzornictwa jest bardzo szeroki.

Takie klasyczne projekty są również podzielone na pewne podgatunki. Są to gzymsy okrągłe, gzymsy profilowane, gzymsy sznurkowe, gzymsy bagietkowe. Na przykład karnisze sznurkowe są używane do lekkich zasłon. To dobra opcja dla tych, którzy w ogóle nie lubią zwracać uwagi na gzyms..

Okrągłe i bagietkowe gzymsy powstają jako jasny element dekoracji okien, dlatego tekstylia do nich potrzebują dyskretnego Okrągłe i bagietkowe gzymsy powstają jako jasny element dekoracji okien, dlatego tekstylia do nich potrzebują dyskretnego

Gzymsy ścienne mogą być wykonane z PCV, metalu lub drewna. Drewniane karnisze powracają do mody, ponieważ są naturalnymi materiałami. Jeśli na przykład jesteś zwolennikiem stylu prowansalskiego, to tylko drewniany gzyms będzie harmonijny w tym stylu..

Gzymsy ścienne: odmiany (wideo)

Wybierając karnisze, zwróć uwagę nie tylko na ich cenę, design, ale także na obecność w zestawie wszystkich elementów montażowych. Zapytaj sprzedawcę o niuanse mocowania, przeczytaj recenzje tego lub innego gzymsu. W przypadku niskich pomieszczeń w większości przypadków odpowiednie są opcje sufitu, a dla miłośników klasyki – gzymsy na ścianie.

Karnisze ścienne (zdjęcie)